Akakapsad • живучка

Akakapsad (Ajuga)

Akakapsas (Ajuga) on taimede perekond huulõieliste sugukonnast. Akakapsaste perekonda kuulub ligi 40 liiki ühe- ja mitmeaastaseid taimi. Nad kasvavad looduslikult Euroopas, Põhja-Aafrikas, Kesk-Aasias, Aafrikas ja Iraanis. Kaks liiki levivad ka Kagu-Austraalias.

Akakapsad on madalakasvulised, sageli roomavate vartega rohttaimed või poolpõõsad. Nad moodustavad kiiresti tiheda lillevaiba kõrgusega 15-20 cm.

Kesk-Euroopas kasvatatakse 4 liiki. Tähtsaim nendest on roomav akakapsas (Ajuga reptans). Aianduses kasvatatakse umbes 30 sorti. Ka meil on akakapsas tähtsamaid pinnakattetaimi.

Taim on karvadeta. Õied on tumesinised, roosad või valged mis kinnituvad õievarre külge raokestega. Õitsevad Sordid erinevad üksteisest lehtede ja õievärvi poolest. Harva kasvatatakse sorti „Alba“, mille õied on valged ja sorti „Rosa Elf“, millel on roosad õied. Aeglasekasvulise „Variegata“ lehed on valge- ja rohelisekirjud.

Populaarseim sort on „Atropurpurea“, mille lehed on punased. Uuema saksa sordi „Braunherz“ lehed on tumepunakaspruunid ja läikivad. Sordi „Multicolor“ lehed on omapäraselt rohelise-punakaspruuni-roosa-kollasekirjud.

Akakapsa sortidest püramiid-akakapsas (A.pyramidalis) kasvab Lõuna- ja Edela-Soomes ning meil looduses Sõrve poolsaarel. Õisikud paistavad punakas-lillade tupplehtede tõttu hästi erksavärvilisena.

Haruldane on karvane akakapsas (A.genevensis), mida leidub Soomes ja Kagu-Eestis looduses.

Osta siit: http://www.ybermarket.com/et/c/akakapsad-%E2%80%A2-zhivuchka

Karvane akakapsas

Karvane akakapsas

Akakapsad kasvavad meelsasti poolvarjus madalate põõsaste vahel. Sobivateks kaaslasteks on hostad, priimulad, varjukõrrelised, sammaltaimed, epimeediumid, valdsteiniad ja kortslehed.

Kasvab kergetel kuivadel ja ka rasketel liigniisketel muldadel. See liik on talve ja külmakindel. Kevadel vajab regulaarset väetamist. Kuiva ilmaga vajab kastmist, muidu võib nakatuda jahukastesse. Liiga varjus erksavärviliste sortide värvid tuhmuvad. Kaunimaks väljanägemiseks eemaldatakse õievarred, kuid mitte valgete ja roosade õitega sortide puhul.

Taim sobib suurte kividega aedadesse. Kasutatakse laialdaselt suurte alade, puude ja põõsaste aluste haljastamiseks. Sobib ka kaldataimeks. Samuti konteineris kasvatamiseks kattetaimena või amplites koos teiste mitmeaastastega.

Akakapsast paljundatakse seemnetega, kuid sorte ainult pistikute või juurdunud võsundite abil.

“Kui te olete küllalt tark siis see taim sunnib ennast armastama ja te hoiate teda alati enda läheduses” (Nicols Kalpeper – inglise botaanik).

 

Advertisements